Råd och stöd

På Holstagårdsskolan stöttar vi ditt barn att bli sitt bästa jag. För att du ska kunna utvecklas och lära dig mycket måste du må bra. Ibland behöver vi hjälp av andra personer för att komma vidare i livet.

Holstagårdsskolan är en del av Helsingborgs stads skolor. Det innebär att vi har stöd och tillgång till elevhälsans hela kompetens med skolläkare, skolsköterska, psykolog och kurator. Elevhälsan arbetar främst hälsofrämjande och förebyggande och stödjer eleven i sin utveckling mot utbildningens mål. Holstagårdsskolan har också ett eget elevhälsoteam med skolsköterska, skolläkare, skolpsykolog och kurator. Till oss kan eleverna komma med alla sorters problem, stora som små. Vi har tystnadsplikt. Vi har också tillgång till studievägledare som eleverna kan gå till för att få vägledning inför framtiden.